ASEK758ECB-200B-T-DK
DigiKey Part Number
620-1603-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK758ECB-200B-T-DK
Description
BOARD DEMO 758ECB-200B SENSOR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ACS758 - Current Sensor Sensor Evaluation Board
Category
Sensitivity
10mV/A
Manufacturer
Allegro MicroSystems
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Packaging
Box
Contents
Board(s)
Part Status
Active
Utilized IC / Part
ACS758
Sensor Type
Current Sensor
Base Product Number
Sensing Range
200A