ACS758ECB-200B-PSS-T
DigiKey Part Number
620-1325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758ECB-200B-PSS-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A 5-CB
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Straight Leads, PSS
Category
Accuracy
±1.2%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
10mV/A
Package / Case
5-CB Straight Leads, PSS
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%