ACS730KLCTR-20AB-T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ACS730KLCTR-20AB-T |
Description | CURRENT SENSOR HE/OL 20A 8-SOIC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACS730KLCTR-20AB-T Models |
Category | Linearity ±0.75% |
Mfr | Accuracy ±3% |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Part Status Not For New Designs | Response Time 700ns |
For Measuring AC/DC | Current - Supply (Max) 25mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Current - Sensing | Polarization Bidirectional |
Number of Channels 1 | Mounting Type |
Output Ratiometric, Voltage | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Sensitivity 100mV/A | Supplier Device Package 8-SOIC |
Frequency 1MHz | Base Product Number |