ACS730KLCTR-40AB-T
DigiKey Part Number
620-1793-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1793-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1793-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS730KLCTR-40AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 40A 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 40A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS730KLCTR-40AB-T Models
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Not For New Designs
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
50mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
1MHz