ACS37002LMCATR-090B5
DigiKey Part Number
620-ACS37002LMCATR-090B5TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37002LMCATR-090B5CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37002LMCATR-090B5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37002LMCATR-090B5
Description
CURRENT SENSOR HE 90A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 90A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Linearity
±0.75%
Mfr
Accuracy
±1.75%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
2.5µs
For Measuring
DC
Current - Supply (Max)
18mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Sensitivity
22.2mV/A
Supplier Device Package
16-SOIC
Frequency
400kHz