Z8F6421PM020EG
DigiKey Part Number
269-4278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F6421PM020EG
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH
Category
Number of I/O
29
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
eZ8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.620", 15.75mm)