Z8F3224QN020XK2258
DigiKey Part Number
269-Z8F3224QN020XK2258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z8F3224QN020XK2258
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
eZ8 - Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-QFN (7x7)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
3.75K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 15x12b
Core Processor
eZ8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz