SLA3R8L1181850
DigiKey Part Number
5011-SLA3R8L1181850-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLA3R8L1181850
Description
CAP LITHIUM HYB 1100F 3.8V 18*50
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1100 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 20mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Ymin
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
1100 F
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 1kHz