SQP500JB-10R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 19.509
Datasheet
10 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Cement
SQP500JB-10R
DigiKey Part Number
10W-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQP500JB-10R
Description
RES 10 OHM 5% 5W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
SQP500JB-10R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)