SLR500JB-0R027
DigiKey Part Number
0.027AFBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLR500JB-0R027
Description
RES 0.027 OHM 5% 5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 mOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Ceramic
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLR500JB-0R027 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)