PE2512FKE7W0R01Z
DigiKey Part Number
13-PE2512FKE7W0R01ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PE2512FKE7W0R01ZCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PE2512FKE7W0R01ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE2512FKE7W0R01Z
Description
RES 0.01 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PE2512FKE7W0R01Z Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.254" L x 0.128" W (6.45mm x 3.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)