PA0603FRE570R01L
DigiKey Part Number
13-PA0603FRE570R01LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-PA0603FRE570R01LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-PA0603FRE570R01LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA0603FRE570R01L
Description
RES 0.01 OHM 1% 1/2W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)