FMP100JR-52-220R
DigiKey Part Number
220WTR-ND - Tape & Reel (TR)
220WCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP100JR-52-220R
Description
RES 220 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FMP100JR-52-220R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)