CC0402MRX5R8BB104 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC0402MRX5R8BB104 |
Description | CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC0402MRX5R8BB104 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Capacitance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance ±20% | Thickness (Max) 0.022" (0.55mm) |