AQ0603JRNPO9BN100
DigiKey Part Number
13-AQ0603JRNPO9BN100TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AQ0603JRNPO9BN100CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AQ0603JRNPO9BN100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ0603JRNPO9BN100
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AQ0603JRNPO9BN100 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)