AHP500JB-1R2
DigiKey Part Number
1.2DBBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHP500JB-1R2
Description
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 Ohms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AHP500JB-1R2 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Resistance
1.2 Ohms
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
5W