AHA50AFB-5R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 707
Datasheet
Upgrade
Ohmite
In Stock: 344
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1.184
Vishay Dale
In Stock: 6
Riedon products by Bourns
In Stock: 186
5 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA50AFB-5R
AHA50AFB-5R
AHA50AFB-5R
DigiKey Part Number
YAG1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AFB-5R
Description
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA50AFB-5R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
5 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W