AHA500JB-1R3
DigiKey Part Number
1.3CYBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA500JB-1R3
Description
RES CHAS MNT 1.3 OHM 5% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 Ohms ±5% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
AHA500JB-1R3 Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Resistance
1.3 Ohms
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W