30KPA30A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
55.2V Clamp 548.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA30A/B
DigiKey Part Number
13-30KPA30A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA30A/B
Description
TVS DIODE 30VWM 55.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
55.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
548.9A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
33.51V