2RM600L-8/TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1.346
Datasheet
In Stock: 507
In Stock: 1.000
Gas Discharge Tube 600 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RM600L-8/TR
DigiKey Part Number
13-2RM600L-8/TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-2RM600L-8/TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RM600L-8/TR
Description
GDT 600V 10KA 2 POLE TH
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - DC Spark Over (Nom)
600 V