2RL2500L-8/B
DigiKey Part Number
13-2RL2500L-8/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RL2500L-8/B
Description
GDT 2500V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 2500 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
2500 V