220KD10-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
22 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
220KD10-FTR
DigiKey Part Number
13-220KD10-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220KD10-FTR
Description
VARISTOR 22V 500A DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
26 V
Manufacturer
Current - Surge
500 A
Series
Energy
2.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
19.5 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V