1.5SMC15A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
21.2V Clamp 71.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC15A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5SMC15A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC15A/TR13
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71.7A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V