XP10TN135N
DigiKey Part Number
5048-XP10TN135NTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP10TN135NCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP10TN135NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP10TN135N
Description
MOSFET N-CH 100V 2.1A 3A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 2.1A (Ta), 3A (Tc) 1.38W (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
135mOhm @ 2A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
980 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.38W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V