XP10TN028YT
DigiKey Part Number
5048-XP10TN028YTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP10TN028YTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP10TN028YTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP10TN028YT
Description
MOSFET N-CH 100V 7.5A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7.5A (Ta) 3.125W (Ta) Surface Mount PMPAK® 3 x 3
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
28mOhm @ 7A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2160 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.125W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PMPAK® 3 x 3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V