VES90PS19 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 6
Datasheet
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 767
Datasheet
19V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
VES90PS19
DigiKey Part Number
1470-3118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES90PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Detailed Description
EDA/CAD Models
VES90PS19 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
5.47" L x 2.28" W x 1.22" H (139.0mm x 58.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
19V
Standard Number
Current - Output (Max)
4.74A
Power (Watts)
90 W