Image for SMR800PS48 is not available
SMR800PS48
DigiKey Part Number
SMR800PS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMR800PS48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 800W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3000 V
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
16.67 A