SMR800PS12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 153
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
SMR800PS12
DigiKey Part Number
SMR800PS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMR800PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 750W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3000 V
Series
Efficiency
83%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
62.5 A