SMP350PS28
DigiKey Part Number
1470-4449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP350PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 350W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
SMP350PS28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 3.60" W x 1.70" H (177.8mm x 91.4mm x 43.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
12.5 A