PLS6002005
DigiKey Part Number
1470-PLS6002005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS6002005
Description
600W PROGRAMMABLE PSU
Customer Reference
Detailed Description
200VDC Output Rack Mount (AC to DC) Power Supply LED 5A Output 600W Features GPIB, LAN Interface, Programmable, Regulated, Remote Control, USB Interface
Size / Dimension
10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
Power (Watts)
600W
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 100mV; 0.1% + 10mA
Voltage Regulation - Line
100mV
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Voltage Regulation - Load
100mV
Current Regulation - Line
15mA
Voltage - Output
200VDC
Current Regulation - Load
15mA
Current - Output
5A
Ripple
150mV rms, 100mV p-p