JTK2048S15
DigiKey Part Number
JTK2048S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JTK2048S15
Description
DC DC CONVERTER 15V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JTK2048S15 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
1.33A
Base Product Number
Power (Watts)
20 W