JHM3012S15
DigiKey Part Number
1470-JHM3012S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM3012S15
Description
30W PCB 9-18VDC INPUT 2:1 MEDICA
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, CE, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
2A