JHM1012S12
DigiKey Part Number
1470-2052-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHM1012S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
JHM1012S12 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
833mA