GCS350PS56
DigiKey Part Number
1470-3060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCS350PS56
Description
AC/DC CONVERTER 56V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GCS350PS56 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Features
80 Plus® Silver, Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
56V
Standard Number
Current - Output 1
3.6 A