GCS180PS24-C
DigiKey Part Number
GCS180PS24-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCS180PS24-C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 151W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GCS180PS24-C Models
Voltage - Isolation
4000 V
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
6.3 A