GCS180PS15
DigiKey Part Number
1470-1330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCS180PS15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
GCS180PS15 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output 1
10 A