FFSAS10BFR
DigiKey Part Number
1470-4769-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSAS10BFR
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSAS10BFR Models
Category
Switch Features
Switch On-Off
Manufacturer
XP Power
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Tray
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Features
Bleed Resistor, Shielded
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.40mm x 60.80mm
Voltage Rating - Appliance Inlet
115/230VAC
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Number of Positions
3
Approval Agency
CE, cURus, UL, VDE
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A