ECS65US24
DigiKey Part Number
1470-1299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS65US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.05" H (101.6mm x 50.8mm x 26.7mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
2.7 A