ECS130US24
DigiKey Part Number
1470-1279-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS130US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ECS130US24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
5.4 A