ECM60UT33
DigiKey Part Number
1470-1247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECM60UT33
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15V -15V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 15V -15V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
500 mA
Mfr
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 2
15V
Standard Number
Voltage - Output 3
-15V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
8 A
Base Product Number
Current - Output 2
2.5 A