ECL30UD01-T
DigiKey Part Number
1470-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL30UD01-T
Description
AC/DC CONVERTER 12V -12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 12V -12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.46" L x 1.36" W x 0.88" H (87.9mm x 34.6mm x 22.4mm)
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Voltage - Output 2
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
1.3 A
Base Product Number
Current - Output 2
1.3 A