ECL25US09-S
DigiKey Part Number
1470-1191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL25US09-S
Description
AC/DC CONVERTER 9V 25W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 9V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ECL25US09-S Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
9V
Current - Output 1
2.8 A