ECL10US48-T
DigiKey Part Number
1470-1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL10US48-T
Description
AC/DC CONVERTER 48V 10W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL10US48-T Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.46" L x 1.36" W x 0.88" H (87.9mm x 34.6mm x 22.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
210 mA