ECL10US12-E
DigiKey Part Number
ECL10US12-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL10US12-E
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 830mA 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL10US12-E Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.3mm x 27.2mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CSA, cUL, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W