CCP550PS36-A
DigiKey Part Number
1470-CCP550PS36-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCP550PS36-A
Description
AC/DC CONVERTER 36V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.48" H (127.0mm x 76.2mm x 37.6mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
15.27 A