CCP550PS18-A
DigiKey Part Number
1470-CCP550PS18-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCP550PS18-A
Description
AC/DC CONVERTER 18V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.48" H (127.0mm x 76.2mm x 37.6mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
30.56 A