CCB250PS28
DigiKey Part Number
1470-CCB250PS28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCB250PS28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 249W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 80 ~ 275 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC
Voltage - Output 1
28V
Standard Number
Current - Output 1
8.9 A