ASB75US24
DigiKey Part Number
1470-ASB75US24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASB75US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 3.12A 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ASB75US24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Features
Baseplate, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Package / Case
Half Brick
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.67" H (61.0mm x 57.9mm x 17.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.12A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
75 W
Load Regulation
±0.5%