XL-1608UGC-04
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UGC-04TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UGC-04
Description
CHIP LED 0603 GREEN SMD
Customer Reference
Detailed Description
Green 525nm LED Indication - Discrete 2.7V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.20mm x 1.00mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.7V
Series
Current - Test
5mA
Configuration
Independent
Lens Color
White
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.45mm