CAS300M12BM2
DigiKey Part Number
1697-CAS300M12BM2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS300M12BM2
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 423A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 423A (Tc) 1660W Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 15mA (Typ)
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1025nC @ 20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19500pF @ 800V
Packaging
Bulk
Power - Max
1660W
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module, Screw Terminals
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
423A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.7mOhm @ 300A, 20V